Platobní brány: Ako vybrať?

Platobná brána je základom e-shopu. Ako si vybrať tú správnu?

2. 11. 2023 | Blog

E-shop bez platobnej brány je ako hrniec bez ucha. Platobná brána je absolútne nevyhnutná, ak chcete svojim zákazníkom ponúknuť online platby kartou. Platobné brány však ponúkajú oveľa viac. Čo všetko je potrebné zohľadniť pri výbere platobnej brány, aké funkcie je možné využiť a koľko to všetko stojí? Čítajte ďalej.

 

Prečo sa zaoberať výberom platobnej brány?

Z jedného jednoduchého dôvodu: ak zákazníci nenájdu na e-shope spôsob platby, ktorý im vyhovuje, nenakúpia. Neexistuje jednoznačná platobná metóda číslo jeden, preto by ste mali zákazníkom ponúknuť viacero možností platby. Platba kartou, (online) bankový prevod a dobierka patria medzi najobľúbenejšie možnosti.

Čím jednoduchší proces platby zákazníkom uľahčíte, tým je pravdepodobnejšie, že svoju objednávku dokončia. To je cieľom každého e-shopu, preto sa aj vývojári platobných brán snažia platobný proces čo najviac zjednodušiť, nie však na úkor zníženia bezpečnosti platieb. Pri výbere platobnej brány by ste mali zohľadniť nasledujúce kritériá:

 

 • bezpečnosť a zákaznícka podpora
 • dostupné funkcie
 • cena
 • kompatibilita so systémom e-shopu

Pri finančných transakciách je najdôležitejšia bezpečnosť. Preto sú všetky platobné brány pôsobiace v Českej republike pod dohľadom Českej národnej banky a mali by byť bezpečné. Je však dobré overiť si, či spoločnosť prevádzkujúca platobnú bránu sídli v danej krajine, najmä preto, aby ste mohli kontaktovať zákaznícku podporu alebo riešiť prípadné problémy so spoločnosťou.

 

Platobná brána nie je len platobná karta

Z hľadiska dostupných funkcií sú rozdiely medzi platobnými bránami väčšie. Primárnou funkciou platobných brán je online platba kartou, ale často pridávajú ďalšie funkcie, ako sú napríklad platby prevodom.

 

a. Bankové tlačidlo (online bankový prevod)

Obľúbenou funkciou niektorých platobných brán je tzv. bankové tlačidlo, ktoré zákazníka presmeruje do internetového bankovníctva banky s predvyplneným bankovým prevodom, ktorý zákazník jednoducho potvrdí. Táto funkcia spája výhody klasického bankového prevodu (nie je potrebné zadávať údaje o karte) a rýchlosť online platby.

Toret Comgate - platobná bránaV tejto platobnej bráne môžete platiť kartou, odloženou platbou, bankovými tlačidlami (expresný bankový prevod) alebo štandardným bankovým prevodom.

Toret Comgate – platobná brána: V tejto platobnej bráne môžete platiť kartou, odloženou platbou, bankovými tlačidlami (expresný bankový prevod) alebo štandardným bankovým prevodom.

 

b. Platba bankovou peňaženkou

Elektronická peňaženka je čoraz obľúbenejšia služba, ktorá umožňuje vykonávať platby priamo z mobilnej alebo webovej aplikácie. Dôvodom rastúcej popularity je okrem pohodlia pri platení aj ochrana súkromia používateľa. Platobné brány, ktoré elektronické peňaženky najčastejšie podporujú, sú Google Pay a Apple Pay.

 

c. Opakované platby

Niektoré platobné brány podporujú opakované platby. To znamená, že z karty zákazníka sa opakovane strháva dohodnutá suma peňazí. Takéto platby sú potrebné pri produktoch, ktoré sa predávajú ako predplatné.

 

d. Odložené platby

Odložené platby nie sú tak rozšírené ako predchádzajúce, ale môžu slúžiť na presvedčenie nerozhodných zákazníkov o kúpe. Prostredníctvom služieb tretích strán (napr. Twisto, PayPak) môžu zákazníci zaplatiť za produkt až po jeho prevzatí a vyskúšaní (zvyčajne do 14 – 30 dní). V prípade vrátenia výrobku tak zákazník nemusí čakať na vrátenie peňazí. E-shop zvyčajne dostane platbu od spoločnosti do druhého dňa po dokončení objednávky.

 

e. Splátkové platby

To isté možno napísať o splátkovom predaji. Môže sa stať aj akousi návnadou na zachytenie tých zákazníkov, ktorí s nákupom váhajú. Splátkový predaj je tiež zvyčajne zabezpečený službou tretej strany.

 

f. QR platby

Služba QR platby spočíva vo vygenerovaní QR kódu, prostredníctvom ktorého zákazník uskutoční bankový prevod. Tieto platby sú veľmi rýchle a jednoduché a na rozdiel od tradičných bankových prevodov ich zákazníci zvyčajne okamžite potvrdzujú. Tým sa minimalizuje riziko neúplných platieb.

 

g. Ostatné platby

Platobné brány pomerne zriedkavejšie ponúkajú aj metódy, ako je platba stravovacími poukážkami, kryptomenami, sms platbami a podobne, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou využívajú pre špecifický okruh zákazníkov.

 

Ďalšie praktické funkcie platobnej brány

Okrem platobných metód ponúkajú platobné brány aj ďalšie funkcie, ktoré ovplyvňujú konverzie a výber platobnej brány. Základným rozdielom v jednotlivých platobných bránach je, či platba prebieha na stránke platobnej brány (presmerovanie, redirect) alebo priamo na webovej stránke e-shopu vo vyskakovacom okne (inline brána). Z údajov vyplýva, že cez inline bránu zákazníci zrealizujú až o 9,3 % viac platieb, je teda konvertibilnejšia.

Platobná brána GoPayInline platobná brána je konvertibilnejšia

Platobná brána GoPay: Inline platobná brána je konvertibilnejšia

 

Zlepšenie konverzií prináša aj možnosť opakovať platbu v prípade jej neúspechu, čo rozhodne nie je funkcia, ktorú ponúka každá platobná brána, avšak z pohľadu zákazníka ide o výrazné zvýšenie komfortu pri nakupovaní. Niektoré platobné brány ponúkajú aj možnosť prispôsobenia vzhľadu tak, aby zodpovedal brandu e-shopu. To zvyšuje dôveryhodnosť platobnej metódy v očiach zákazníka a znižuje riziko nedokončených platieb. Dôležitou položkou je responzivita – či je platobná brána prispôsobená na používanie na rôznych zariadeniach, nielen na počítači, ale aj na tablete alebo smartfóne.

 

Koľko stojí platobná brána?

Toto je pravdepodobne jedna z prvých otázok, ktoré napadnú každého záujemcu o platobnú bránu. Bohužiaľ, jednoznačná odpoveď je v tomto prípade veľmi ťažká. Cena platobnej brány sa skladá z viacerých položiek, ktoré sa líšia podľa poskytovaných služieb, veľkosti obratu e-shopu alebo rôznych akcií a individuálnych ponúk. Na čo sa aspoň rámcovo pripraviť?

 

1. Poplatok za zriadenie brány, účtu, aktiváciu služby

Prvým nákladom, s ktorým sa môžete stretnúť, je poplatok za zriadenie brány, účtu alebo aktiváciu služby – podľa toho, ako to spoločnosť nazýva. Tento poplatok sa môže pohybovať v nižších tisícoch (menej ako 5000,-), ale nezriedka je zriadenie platobnej brány zadarmo. Overte si, či je v kontexte ostatných poplatkov zriadenie bezplatnej brány naozaj výhodné.

 

2. Mesačná údržba platobnej brány, účtu

Ďalším poplatkom je pevná mesačná suma za vedenie platobnej brány/účtu v spoločnosti. Tento poplatok býva v nižších stovkách korún mesačne, prípadne aj zadarmo – často pre e-shopy s vyšším obratom alebo v rámci uvítacích akcií na obmedzené obdobie.

 

3. Transakčný poplatok (percentuálna sadzba + fixný poplatok)

Tomuto poplatku sa už nedá vyhnúť. Za každú transakciu kartou a (online) bankový prevod cez platobnú bránu sa vám účtuje percento z platenej sumy, zvyčajne 1 až 3 % v závislosti od ponuky spoločnosti. K tejto sadzbe sa zvyčajne pripočítava fixný poplatok za každú platbu v rádoch halierov až korún.

Uistite sa, že výmenný poplatok (MIF) a poplatok kartovej spoločnosti sú zahrnuté v percentuálnej sadzbe, aby ste neboli nepríjemne prekvapení výsledným poplatkom. Niektoré cenníky uvádzajú tieto platby samostatne, iné ich zahŕňajú priamo do základnej percentuálnej sadzby. Percentuálna sadzba, ktorá je na prvý pohľad príliš výhodná, by vás mala upozorniť, že nejde o konečný poplatok.

Poplatok za transakciu sa môže líšiť aj podľa toho, či ide o domácu alebo zahraničnú platbu a v akej mene. Všetky tieto nepredvídané okolnosti by ste si mali pozrieť v cenníku spoločnosti.

 

4. Poplatok za iné služby – vrátenie peňazí, odložené platby, splátky…

Ostatné služby sú zvyčajne spoplatnené percentuálnou sadzbou a pevným poplatkom, rovnako ako tradičné transakcie. V prípade odložených platieb a platieb na splátky je zapojená tretia strana, preto odporúčame skontrolovať si podmienky, napr. pri refundáciách a pod.

 

5. Poplatok za prevod peňazí na bankový účet

Niektoré služby platobných brán si účtujú poplatok aj za prevod peňazí z účtu platobnej brány na váš účet. Ide o fixné sumy od niekoľkých korún do desiatok korún za prevod. Často je táto služba bezplatná. Niekedy je tento poplatok viazaný na prevody podľa typu meny. Takže prevod v CZK môže byť bezplatný, ale za prevod v EUR zaplatíte poplatok.

 

6. Poplatok za zrušenie prevodu

Pri uzatváraní zmluvy o platobnej bráne je možné, že spoločnosť od vás bude vyžadovať časový záväzok. V takom prípade sa zaväzujete používať platobnú bránu na určité obdobie a v prípade predčasného zrušenia služby vám hrozí finančná pokuta. Ale aj v prípade, že zmluva o platobnej bráne nie je záväzná, pri ukončení služby môže byť účtovaný poplatok. Opäť by to malo byť jasne uvedené v cenníku.

 

Môžu sa všetky platobné brány používať v každom e-shope?

Spoločnosti prevádzkujúce platobné brány sa prirodzene snažia, aby ich riešenia boli použiteľné v čo najširšom spektre e-shopov. Keďže však existuje mnoho platforiem, ktoré prevádzkujú e-shopy po celom svete, odporúčame vždy najprv overiť, či je daná platobná brána kompatibilná so systémom vášho e-shopu. V nasledujúcej tabuľke nájdete porovnanie funkcií platobných brán, ktoré sú kompatibilné s e-shopom na WooCommerce. Ktoré funkcie platobnej brány budú pre váš e-shop prioritné?

 

  GoPay Comgate GP Webpay Fio banka platobná brána The Pay 2.0 ČSOB platobná brána
Platby kartou VISA, MasterCard, Maestro Visa, Mastercard, Maestro MasterCard, VISA, Diners Club, American Express Visa, Mastercard, Maestro MasterCard, Visa, Maestro a Diners Club VISA, MasterCard, Maestro a Diners Club
Bankové prevody CZ, SK, PL CZ, SK, PL CZ
Bankové tlačidlá + + + + +
Internetové peňaženky Apple Pay, Google Pay, GoPay a PayPal. Apple Pay, Google Pay MasterPass, MasterCard Mobile, Google Pay, Apple Pay Google Pay, Apple Pay Apple Pay, Google Pay Apple Pay, Google play
Opakované platby (predplatné) + + + +
Odložené platby Twisto, PlatímPak, SkipPay PlatímPak SkipPay
Platby na splátky + +
QR platby + +
Ďalšie platby a funkcie Bitcoin, paysafecard, Premium SMS, M-platby platba po tretinách, stravné poukážky a benefitné karty párovanie platieb bankovým prevodom s objednávkami Bitcoin, kuponové platby karty stravných poukážok
Platba na stránke e-shopu (“pop-up” okno) + + +
Platba na stránke platobnej brány (presmerovanie) + + + + + +
Grafické prispôsobenie platobnej brány + + +
Opakovanie platby (neúspešná) + +
Responzívny design + + + + + +
Podporované meny CZE, EUR, USD, GBP, PLN, HUF, RON, BGN CZK, EUR, PLN, HUF, USD, GBP, RON, NOK, SEK CZK, EUR, GBP, HUF, PLN, RUB, USD CZK, EUR, USD, GBP CZK, EUR, USD, GBP, HUF, PLN, RON, BGN CZK, EUR, USD, GBP, PLN, HUF, NOK, SEK, RON
Podporované jazyky 19 jazykov 14 jazykov 27 jazykov 19 jazykov 25 jazykov čeština
Sídlo spoločnosti Česko Česko Česko Česko Česko Česko
Porovnanie funkcií platobných brán

Všetky tieto platobné brány sa dajú jednoducho implementovať do systému WooCommerce prostredníctvom pluginov platobných brán. Nastavenia platobnej brány potom môžete spravovať priamo z administrácie vášho obchodu.

 

Venujte pozornosť výberu platobnej brány

Platobné brány sú pre e-shopy neopomenuteľnou možnosťou platby. Vďaka nim môžete svojim zákazníkom ponúknuť rýchle, pohodlné a bezpečné spôsoby platby. Správna platobná brána podporí dokončenie objednávky a zvýši konverzie, pričom nemusí stáť veľa. Stačí venovať výberu dostatočnú pozornosť (a prečítať si cenník). Pri výbere nezabudnite zohľadniť, aký je váš typický zákazník a aké možnosti by ocenil. Máte už svojho favorita?  

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte slevu 15% na první nákup

Souhlasím se zasíláním newsletterů a přečetl jsem si vše o zpracování osobních údajů.

Další články

Prihláste sa na odber noviniek a získajte 15% zľavu z prvého nákupu.

Potvrďte svoje prihlásenie pomocou odkazu v e-maile.

0
  0
  Košík
  Košík je prázdnyNaspäť do obchodu
   Apply Coupon